Lato 2021: Gdzie możesz się udać?

01 lipca 2021

 

Wakacje są tuż tuż czy nadal siedzisz i zastanawiasz się, czy w ogóle chcesz podróżować i - jeśli tak - jaki powinien być cel podróży?

Jeśli jeszcze nie zaplanowałeś wyjazdu na wakacje, informujemy, że od lipca znów są dostępne atrakcyjne i bezpieczne destynacje w Europie.

Poruszanie się po zawiłych zasadach podróży tego lata może być skomplikowane, dlatego stworzyliśmy kompilację przydatnych linków, które mogą pomóc Ci znaleźć dokładnie te informacje, które są istotne dla Twojej sytuacji i planowanego miejsca wypoczynku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych coraz bardziej ułatwia możliwość wyjazdów za granicę, o czym świadczą cotygodniowe aktualizacje strony internetowej Ministerstwa. Można to znaleźć tutaj:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

 

W chwili pisania tego tekstu Ministerstwo już nie odradza, a zaleca ostrożność w trakcie podróży do wielu miejsc uwielbianych przez Polaków.

Jeśli chcesz zrobić zakupy w Mediolanie (Włochy), zjeść pizzę i włoskie lody na plaży na wspaniałych włoskich wakacjach na Sardynii (Włochy) lub pojechać do Słonecznego Brzegu (Bułgaria) lub na wybrzeże Argarve (Portugalia), może to być dobra wiadomość dla ciebie. Zwykle będziesz zobowiązany do wykonania testu PCR przed wylotem, są jednak kraje, które tego nie wymagają, nawet jeśli nie posiadasz certyfikatu zaszczepienia lub nie jesteś ozdrowieńcem.

Bez testu, a jedynie z obowiązkową rejestracją swojej podróży w ciągu 48h przed lotem na stronie https://cyprusflightpass.gov.cy , możesz się wybrać na Cypr.

 

Jeśli marzą Ci się bałkańskie plaże, Albania może być odpowiedzią na Twoje potrzeby. Albania nie wymaga szczególnego zezwolenia na wjazd i pobyt, nie ma obowiązkowej kwarantanny, nie trzeba także przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu na COVID-19.

 

W Hiszpanii wiele popularnych miejsc wakacyjnych znajduje się w regionach, które zostały „ponownie otwarte” dla turystów i podróżników z Polski (tzn. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odradza już podróżowania tam). Obejmuje to duże części wybrzeża Morza Śródziemnego i Baleary (Majorkę, Ibizę, Minorkę itp.), a także Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że przy urlopie na Wyspach Kanaryjskich, będziemy zobligowani wykonać test przed wejściem na pokład samolotu.

 

Jak widać, istnieje już wiele opcji dla nas wszystkich, którzy lubią podróżować, jednak ważne jest, abyś zawsze przeanalizował następujące trzy pytania:

1. Czy instrukcje podróży Ministerstwa Spraw Zagranicznych stanowią, że możesz podróżować do danego kraju? (Jeśli tak, czy są jakieś wyjątki dla niektórych regionów kraju?)

2. Czy kraj, do którego chcesz podróżować, wprowadził jakieś specjalne zasady lub ograniczenia? Jeśli np. w kwarantannie lub czy istnieje wymóg negatywnego testu covid-19, być może już podczas wchodzenia na pokład samolotu. Czy możliwe, że kwarantanna odbywa się w specjalnych miejscach i jeśli tak, to ile to będzie Cię kosztować? Czy będziesz musiał samodzielnie opłacić testy na covid-19?

3. Czy po powrocie z urlopu władze polskie będą wymagać od ciebie utrzymania kwarantanny?

 

Ponadto Twoje konkretne plany urlopowe mogą wymagać zagłębienia się w zasady obowiązujące w danym miejscu. Jeśli np. musisz podróżować po kraju, który odwiedzasz, pamiętaj, że mogą obowiązywać zupełnie inne przepisy dla poszczególnych regionów kraju. Na przykład w Tajlandii kraj dzieli się na regiony żółte, pomarańczowe, czerwone i ciemnoczerwone. Podczas wchodzenia do żółtego regionu z czerwonego lub ciemnoczerwonego regionu może być wymagana kwarantanna. W żółtych regionach, logicznie rzecz biorąc, nie chcesz ludzi, którzy pochodzą z ciemnoczerwonych regionów i chcą podróżować do żółtego obszaru, ponieważ nie tylko między granicami mogą pojawić się wyzwania.

Jednym ze sposobów uzyskania informacji potrzebnych podczas planowania pobytu jest skontaktowanie się z hotelem, który zarezerwowałeś. Często są informowani o zasadach wjazdu i przepisach regionalnych obowiązujących na ich terenie.

 

Dodatkowo informacje można znaleźć tutaj (zwłaszcza dla Tajlandii):
https://www.tourismthailand.org/home

Więcej informacji na temat ograniczeń dotyczących podróży do innych krajów można znaleźć tutaj
https://travelbans.org/
Ta strona zapewnia dobry przegląd ograniczeń w podróżowaniu w wielu krajach. Ponieważ strona jest bardzo często aktualizowana, istnieje duża szansa, że ​​jest aktualna, co w tych czasach ma ogromne znaczenie.

 

https://www.headout.com/global-travel-reopening-tracker/

Dobra strona, która odnosi się do stron każdego kraju, które zawierają szczegółowe zaktualizowane informacje o ograniczeniach.


https://www.worldnomads.com/travel-safety

Ta strona jest nieco bardziej ogólna. Oferuje jednak również wiele informacji związanych z bezpieczeństwem dla wielu krajów: nie tylko w zakresie korony, ale także innych informacji dotyczących bezpieczeństwa, które mogą być przydatne i istotne.

 

Nie zapomnij wydrukować dokumentów potwierdzających, że zostałeś zaszczepiony przeciwko Covid-19, właśnie uzyskałeś negatywny wynik testu lub przeszedłeś chorobę. Jeśli podróżujesz po UE po 1 lipca, możesz pobrać i korzystać z aplikacji mObywatel, którą uruchomił rząd. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepu Apple App Store lub Google Play.

 

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam spędzić dobre i przyjemne wakacje. Chociaż wspomnieliśmy o tym wcześniej, pragniemy powtórzyć, że w obecnej sytuacji można podróżować, o ile starannie wybierzesz cel podróży i upewnisz się, że spełniasz wymagania władz – zarówno polskich, jak i tych na miejscu wakacji.

 

Chcielibyśmy życzyć udanego urlopu i będziemy szczęśliwi, jeśli zechcesz odpisać, być może podzielić się z innymi wrażeniami z podróży lub przydatnymi wskazówkami, które mogą przynieść korzyści innym podróżnym, którzy planują wakacje w tym samym kraju/regionie co Ty.

 

Przed wyjazdem pamiętaj, aby jeszcze raz sprawdzić, czy Twoje aktualne ubezpieczenie podróżne jest wystarczająco dobre dla Twoich celów lub czy potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia, aby być dobrze chronionym podczas wypoczynku.

 

Miłej podróży i naprawdę udanego lata!

 

 

 

 

 

 

Pozostałe aktualności

Czy Twój lot został odwołany ze względu na koronawirusa?

Kompletny przewodnik po praktykach międzynarodowych linii lotniczych związanych z epidemią koronawirusa