Paszporty szczepionkowe i podróże zagraniczne

27 maja 2021
(zaktualizowano 29 czerwca 2021 r.)

 

W marcu UE przedstawiła plany stworzenia cyfrowego, wspólnego europejskiego paszportu szczepionkowego zwanego „Cyfrowym Zielonym Certyfikatem”. Nadzieją było przywrócenie swobody podróżowania między krajami UE i ożywienie krwawiącej gospodarki europejskiej.

Przeciwnicy paszportu szczepionkowego argumentowali, że będzie to dyskryminacja tych obywateli, którzy ze względów zdrowotnych, filozoficznych lub religijnych nie chcą otrzymać szczepionki. Problemu tego można jednak uniknąć w najnowszej propozycji UE, aby w paszporcie udokumentować, że zostałeś zaszczepiony lub uzyskałeś negatywny wynik testu na covid-19 lub jesteś ozdrowieńcem.

 

W ciągu ostatnich kilku tygodni przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej zgodzili się faktycznie wdrożyć takie paneuropejskie rozwiązanie pod nazwą „EU Digital Covid Certificate”. Wdrożenie wymagało jednak dalszych zgód, a konkretnie krajów UE i całego Parlamentu Europejskiego. Dokument będzie wydawany przez poszczególne państwa członkowskie UE, a zatem będzie zawierał język narodowy, obok języka angielskiego.

Właśnie teraz, w czerwcu, Parlament Europejski w końcu dał zielone światło na używanie paszportu w Unii. Ponieważ programowi udało się w końcu uzyskać ostateczną akceptację, będzie on obowiązywał od 1 lipca 2021 r. i będzie obowiązywał w całej UE. Jest jednak jedno ograniczenie, o którym powinieneś wiedzieć. Poszczególne państwa członkowskie mają dodatkowy termin 6 tygodni od tej daty na zakończenie wdrażania paszportu. Jeśli podróżujesz przed połową sierpnia, w Zwrotzalot zalecamy sprawdzenie na oficjalnej dedykowanej Covid-19 stronie internetowej Unii Europejskiej https://reopen.europa.eu/pl

 

Chociaż posiadanie „Certyfikatu UE Digital Covid” nie jest samo w sobie wymogiem podróżowania, warto go mieć i używać, ponieważ certyfikat będzie uznawany w całej UE i da Ci możliwość przekraczania granic UE bez konieczność spełnienia innych wymagań związanych z Covid, które w innym przypadku musiałbyś spełnić przy wjeździe do tego kraju.

Mimo to powinieneś być na bieżąco z aktualnymi zasadami miejsca docelowego podróży i dostosować się do przepisów obowiązujących w danym kraju, ponieważ warunki mogą się szybko zmieniać.

Certyfikat będzie dostępny w formie cyfrowej i papierowej. Dokument zawiera kod QR, który umożliwia łatwy i bezpieczny dostęp do informacji. Za wydanie dokumentu nie są pobierane żadne opłaty.

Aplikacja mObywatel oferuje dostęp do rozwiązania cyfrowego. Aplikację możesz pobrać z Google Play lub Apple App Store, jeśli Twój telefon spełnia wymagania techniczne.

 

Jeśli twój wjazd do kraju opiera się na teście z negatywnym wynikiem (zamiast szczepienia), pamiętaj, że wynik testu jest ważny tylko przez ograniczoną liczbę godzin (obecnie 72 lub 48 godzin, w zależności od miejsca docelowego podróży), obliczona od momentu wykonania testu. Zatem to nie czas, w którym otrzymasz wynik testu jest decydujący dla obliczenia terminu. Pamiętaj również, że musisz okazać test dla każdego dziecka, z którym podróżujesz (szczepionka nie została jeszcze zatwierdzona dla dzieci poniżej 16 roku życia).

Oprócz regulacji paneuropejskich chcielibyśmy również zwrócić uwagę, że dla osób w pełni zaszczepionych istnieją pewne szczególnie korzystne regulacje, które wiele krajów już wprowadziło lub chce wprowadzić. W ten sposób możliwe jest uniknięcie wymaganego w innym przypadku okresu kwarantanny po wjeździe do danego kraju poza Unią Europejską. Dotyczy to m.in. dla Seszeli i Libanu. Więc jeśli dręczy Cię tęsknota za odległym niebem i już otrzymałeś szczepienia, może to być również coś, co możesz rozważyć i zbadać dalej.

 

Przed podjęciem decyzji o podróży prosimy jednak pamiętać, że w niektórych krajach mogą obowiązywać specjalne zasady wjazdu, dlatego należy sprawdzić stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Jesteś odpowiedzialny za sprawdzenie zasad i ograniczeń miejsca docelowego, a także za ich przestrzeganie. Dlatego na przykład ubezpieczenie podróżne nie obejmuje sytuacji, w których podróż nie może zostać ukończona z powodu braku szczepień.

 

Należy również pamiętać, że może istnieć wymóg izolowania się po powrocie do Polski. To, czy dotyczy to Ciebie, zależy między innymi od tego czy byłeś zaszczepiony i do jakiego kraju lub regionu podróżowałeś.

 

Żródła:

https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/covid-19-digital-green-certificates_en
https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20210505IPR03515/q-a-on-the-eu-digital-covid-certificate
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

 

 

 

Pozostałe aktualności

Czy Twój lot został odwołany ze względu na koronawirusa?

Kompletny przewodnik po praktykach międzynarodowych linii lotniczych związanych z epidemią koronawirusa